Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Vitaminok, az életünk részei

Naponta halljuk gyermek korunk óta, milyen ételben milyen vitamin található és milyen fontosak szervezetünk számára.

Mi is a vitamin?
„A vitamin olyan szerves vegyület, amely kis mennyiségben ugyan, de nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, viszont kellő mennyiségben az előállítására nem mindig képes, ezért tápanyag formájában kénytelen hozzájutni.”

Tehát a szervezetünk számára nélkülözhetetlen anyagok! Ha visszaemlékezünk iskolás tanulmányainkra, ott is több olyan betegségről/kórképről tanultunk, amit különböző vitaminok hiánya okoz. Ilyen például a C-vitamin hiánya miatt kialakuló „skorbut”, ami a hosszú tengeri úton lévő hajósok jellemző betegsége volt (Ezért is nevezték „tengeri pestisnek”)

 

Két csoportra bontjuk őket:
- vízben oldódó vitaminok
- zsírban oldódó vitaminok


A vízben oldódók gyorsan kiürülnek a szervezetből, a zsírban oldódók bizonyos ideig raktározódnak. Ezek alapján, bár mindkét csoportjukra szükségünk van, a vízben oldódókat naponta be kell vinnünk a szervezetünkbe.
Természetesen az előírt helyes táplálkozás szinte teljes egészében tartalmazza ezeket. De ebben a rohanó, minden napi stresszel „gazdagított”, vírusos világunkban ezt nagyon-nagyon nehéz betartani. 
Van megoldás, ma már rengeteg fajta vitaminkészítmény kapható. A javaslatok szerint általános, mindennapi használtra a multivitaminok a legalkalmasabbak. Az őszi-téli időszakban, a vitamin raktárak kiürülhetnek és a különböző betegségek is nagy erőkkel támadnak. Ilyenkor érdemes további mennyiséget bevinni a szervezetbe, főleg a C és a D vitaminokból.

Arra figyeljünk, extrém magas vitaminbevitelnek nincs megalapozott tudományos háttere!